15. 01. 1990

Den, kdy začala válka v Perském zálivu

První války v Perském zálivu se účastnila i československá protichemická jednotka. Masivní užití letectva, chytré zbraně (inteligentní bomby, neviditelné bombardéry Nighthawk, vrtulníky Apache, rakety Tomahawk, protirakety Patriot…), družicové snímkování a on-line letecké průzkumy to vše umožnilo spojencům efektivně velet a zvítězit.
Šlo o první válku v přímém přenosu – živé záběry noční protiletadlové palby v Bagdádu či záznamy naváděných raket obletěly svět. To, co se k divákům nedostalo, byly záběry raněných či mrtvých (těch bylo na konci války na straně spojenců čtyři sta a na straně Iráčanů asi sto tisíc). Zprávy totiž podléhaly armádní cenzuře a nezávislí novináři byli takřka bez šance na přiblížení k frontovým liniím. Kuvajtské ropné vrty, které iráčtí vojáci zapálili v posledních dnech války, se podařilo uhasit až teprve v listopadu 1991. Denně tenkrát shořelo okolo šesti milionů barelů ropy a do atmosféry se uvolnilo na patnáct tisíc tun zplodin.
 
V reportáži byly použity materiály fotobanky ISIFA.
 
Autor: Andrea Maloveczká
Střih: Vláďa Šimek
Dramaturg: Pavel Zuna
Produkce: Zdenka Weisová
Šéfproducent: Lukáš Záhoř

Nejnovější videa na MALL.TV

Sledujte MALL.TV na všech zařízeních

Životy slavných a další oblíbené pořady MALL.TV, můžete sledovat pohodlně v mobilu, ve své Smart TV nebo na XBOXU! Stačí si jen vybrat.

App Store Google Play

MALL.TV lze sledovat na všech těchto platformách a zařízeních:

Apple TV PC Tablet Mobil Internet XBOX Smart TV
mobilní aplikace

Životy slavných je neziskový projekt, který využívá volné dostupnosti společné práce autorů a uspořádává výsledky jejich úsilí na jednom místě tak, aby nejlépe posloužilo svému úmyslu - výuce v českých školách a bylo k dispozici učitelům a učitelkám bez zbytečných bariér.