09. 05. 1945

Den, kdy skončilo Pražské povstání

Výročí konce 2. světové války se slaví po celé Evropě v jiný den. V zemích Britského společenství je to 7. května, kdy nacisté podepsali kapitulaci. Ve zbylé západní Evropě 8. května, kdy kapitulace vstoupila v platnost. Ten den je státním svátkem i v ČR, což historicky neodpovídá realitě, protože Praha byla osvobozena až 9. května a ten den se také slaví konec války v celé východní Evropě. O posledních dnech války v Čechách a na Moravě je tato reportáž. Zajímavost: dohodu o stažení německých jednotek z Prahy podepsal za německou stranu gen. Rudolf Toussaint a za českou gen. Karel Kutlvašr. Asi ani jeden z nich netušil, že se za pár let opět potkají – v komunistickém lágru Leopoldov. Toussaint tam byl poslán poté, co ho Američané vydali Čechoslovákům, a hrdina Pražského povstání Kutlvašr byl pranýřován za to, že během povstání vyjednával s Američany o jejich možné pomoci Praze.

Autor: Martin Krušina, střih: Jiří Novák

Nejnovější videa na MALL.TV

Sledujte MALL.TV na všech zařízeních

Životy slavných a další oblíbené pořady MALL.TV, můžete sledovat pohodlně v mobilu, ve své Smart TV nebo na XBOXU! Stačí si jen vybrat.

App Store Google Play

MALL.TV lze sledovat na všech těchto platformách a zařízeních:

Apple TV PC Tablet Mobil Internet XBOX Smart TV
mobilní aplikace

Životy slavných je neziskový projekt, který využívá volné dostupnosti společné práce autorů a uspořádává výsledky jejich úsilí na jednom místě tak, aby nejlépe posloužilo svému úmyslu - výuce v českých školách a bylo k dispozici učitelům a učitelkám bez zbytečných bariér.