05. 06. 1968

Den, kdy byl spáchán atentát na Roberta F. Kennedyho

Smrt Roberta Francise Kennedyho je (stejně jako je tomu v případě atentátu na jeho staršího bratra Johna Fitzgeralda Kennedyho) obestřena řadou konspiračních teorií.  Tohle jsou některé z nich:

1) v atentátu měla prsty CIA – při podrobnější analýze bylo údajně na snímcích z tanečního sálu a okolí místa činu v hotelu Ambassador rozpoznáno několik agentů CIA (CIA odmítla komentovat)

2) teorie více střelců – na audionahrávce z pořízené v okamžiku atentátu v chodbě hotelu Ambassador bylo údajně slyšet výstřelů třináct a nikoli osm (Sirhanův revolver byla ale osmiranný)

3) Kennedyho nezavraždil Sirhan  Sirhan –  smrtelná rána do hlavy prý zasáhla politika zezadu a to navíc z bezprostřední blízkosti, ale podle svědků stál Sirhan Sirhan ke Kennedymu čelem

4) Kennedyho prý dala zavraždit mafie za jeho čistky, které předtím v jejích řadách udělal coby ministr spravedlnosti

5) Kennedyho prý nechal odstranit šéf FBI Jimmy Hoffa, protože se obával, že by ho Kennedy jako prezident nechal odvolat

 

Oficiální verze nic z toho nepotvrdila. Podle ní je vrahem Sirhan Sirhan sám, což měl dokazovat i jeho deník, do kterého si měl už měsíce před atentátem poznamenávat tohle: „RFK musí zemřít … Moje touha odstranit Kennedyho se postupně stává posedlostí … RFK musí být zavražděn před 8.6.68…“  (datum prvního výročí začátku šestidenní války).

 

Po atentátu na Roberta Kennedyho vydal Kongres Spojených států nařízení, že všichni hlavní prezidentští kandidáti musí být od této chvíle chráněni tajnou službou.

 

Ve videu byly použity materiály fotobanky ISIFA.


OHODNOŤTE TENTO POŘAD NA ČSFD ZDE.

 
Autor: Andrea Maloveczká
Střih: Jirka Novák
Dramaturg: Pavel Zuna
Produkce: Zdenka Weisová
Šéfproducent: Lukáš Záhoř

Nejnovější videa na MALL.TV

Sledujte MALL.TV na všech zařízeních

Životy slavných a další oblíbené pořady MALL.TV, můžete sledovat pohodlně v mobilu, ve své Smart TV nebo na XBOXU! Stačí si jen vybrat.

App Store Google Play

MALL.TV lze sledovat na všech těchto platformách a zařízeních:

Apple TV PC Tablet Mobil Internet XBOX Smart TV
mobilní aplikace

Životy slavných je neziskový projekt, který využívá volné dostupnosti společné práce autorů a uspořádává výsledky jejich úsilí na jednom místě tak, aby nejlépe posloužilo svému úmyslu - výuce v českých školách a bylo k dispozici učitelům a učitelkám bez zbytečných bariér.