29. 09. 2004

Den, kdy soukromé letadlo vyletělo do vesmíru

Rok 2004 se zapsal do dějin jako rok, kdy se poprvé do dobývání vesmíru úspěšně pustily soukromé firmy. Mluvíme o raketovém letadlu SpaceShipOne, které jako první soukromý stroj v dějinách dosáhlo hranice vesmíru – tedy 100 km nad zemský povrch. Samozřejmě nešlo o první stroj, který něco takového dokázal (v roce 1961 se na takzvaný suborbitální let vypravil první Američan v kosmu Alan Shepard ve stroji Mercury-Redstone 3, v roce 1963 pak opakovaně tuto výšku pokořil experimentální letoun X-15), ale vždy se jednalo o misi štědře dotovaných vládních agentur (NASA) nebo armády. SpaceShipOne ukázal, že kosmu lze dosáhnout i za mnohem nižších nákladů. Jeho tvůrci také prohlásili, že za jejich cenu kompletní realizace projektu by se v NASA vyrobila pouze papírová maketa.

Autor: Martin Krušina, střih: Jiří Novák

Nejnovější videa na MALL.TV

Sledujte MALL.TV na všech zařízeních

Životy slavných a další oblíbené pořady MALL.TV, můžete sledovat pohodlně v mobilu, ve své Smart TV nebo na XBOXU! Stačí si jen vybrat.

App Store Google Play

MALL.TV lze sledovat na všech těchto platformách a zařízeních:

Apple TV PC Tablet Mobil Internet XBOX Smart TV
mobilní aplikace

Životy slavných je neziskový projekt, který využívá volné dostupnosti společné práce autorů a uspořádává výsledky jejich úsilí na jednom místě tak, aby nejlépe posloužilo svému úmyslu - výuce v českých školách a bylo k dispozici učitelům a učitelkám bez zbytečných bariér.