18. 06. 1815

Den, kdy došlo k bitvě u Waterloo

Napoleonovo narychlo srocené vojsko táhnoucí k Waterloo patřilo mezi ty kvalitnější, jakým kdy velel – šlo o jemu oddané vojáky a dobrovolníky. Horší to však bylo s jejich vybavením. Těm šťastnějším chyběly jen čepice, jiní zase dostali pouze nastříhanou látku s tím, ať si z ní během tažení do Belgie sami rychle spíchnou uniformu. O dost hůř na tom pak byli ti, kterým se nedostalo výzbroje – chyběly jim kyrysy (ochranné pláty na trup), závěsy na šavle i pušky a další součásti jejich výstroje. Navzdory tomu ale průběh bitvy u Waterloo dlouho nasvědčoval tomu, že vyhraje spíš Napoleonovo vojsko. Nevyhrálo. A to nejen kvůli Napoleonově dopolednímu váhání se zahájením útoku a kvůli jeho špatnému odhadu, že poražení Prusové se přece nevrátí zase hned zpátky na bojiště, ale také kvůli sérii omylů, neuposlechnutých rozkazů a chybných rozhodnutí, kterých se dopustili nejen jeho velitelé, ale i on sám. Jednou z jeho vlastních chyb bylo i to, že o blížícím se pruském jezdectvu věděl, a přesto to svým vojákům neřekl. Naopak jim tvrdil, že to se sem blíží jejich vlastní posily. O to větší pak byl jejich šok a úprk z bojiště…

Sledujte nejdůležitější okamžiky historie na Twitteru ZDE.

OHODNOŤTE TENTO POŘAD NA ČSFD ZDE.

Autor: Andrea Maloveczká
Střih: Vláďa Šimek

Dramaturg: Pavel Zuna
Produkce: Zdenka Weisová
Šéfproducent: Lukáš Záhoř


Nejnovější videa na MALL.TV

Sledujte MALL.TV na všech zařízeních

Životy slavných a další oblíbené pořady MALL.TV, můžete sledovat pohodlně v mobilu, ve své Smart TV nebo na XBOXU! Stačí si jen vybrat.

App Store Google Play

MALL.TV lze sledovat na všech těchto platformách a zařízeních:

Apple TV PC Tablet Mobil Internet XBOX Smart TV
mobilní aplikace

Životy slavných je neziskový projekt, který využívá volné dostupnosti společné práce autorů a uspořádává výsledky jejich úsilí na jednom místě tak, aby nejlépe posloužilo svému úmyslu - výuce v českých školách a bylo k dispozici učitelům a učitelkám bez zbytečných bariér.