24. 11. 1966

Den nejhorší letecké havárie v Československu

Počty obětí letu TABCO 101 podle zemí:

Bulharsko 45

Maďarsko 16
Československo 5
Německo 5
Brazílie 3
Chile 2
Argentina 1
Honduras 1
Japonsko 1
Velká Británie 1
Švýcarsko 1
Tunisko 1

Otázka, zda vinu za havárii nese československý personál letiště, nebo bulharská posádka, měla i velmi významný finanční aspekt. Pokud by oficiální závěr zněl, že na vině byli českoslovenští příslušníci letového provozu, náleželo by pozůstalým po každé z obětí odškodné 20 000 dolarů a platila by je československá strana. To by pro ni znamenalo nejen mezinárodní ostudu, ale při tehdejším omezeném přístupu k západním měnám i komplikaci pro devizové hospodaření.

Případ však byl uzavřen jako chyba posádky, takže odškodné platila bulharská letecká společnost a podle pravidel zakotvených v mezinárodních úmluvách bylo výrazně menší – pouhých 10 000 leva.

Sledujte nejdůležitější okamžiky historie na Twitteru ZDE.

OHODNOŤTE TENTO POŘAD NA ČSFD ZDE.

Autor: Pavel Zuna
Střih: Martin Šašek, Vláďa Šimek
Dramaturg: Pavel Zuna
Produkce: Zdenka Weisová
Šéfproducent: Lukáš Záhoř


 

Nejnovější videa na MALL.TV

Sledujte MALL.TV na všech zařízeních

Životy slavných a další oblíbené pořady MALL.TV, můžete sledovat pohodlně v mobilu, ve své Smart TV nebo na XBOXU! Stačí si jen vybrat.

App Store Google Play

MALL.TV lze sledovat na všech těchto platformách a zařízeních:

Apple TV PC Tablet Mobil Internet XBOX Smart TV
mobilní aplikace

Životy slavných je neziskový projekt, který využívá volné dostupnosti společné práce autorů a uspořádává výsledky jejich úsilí na jednom místě tak, aby nejlépe posloužilo svému úmyslu - výuce v českých školách a bylo k dispozici učitelům a učitelkám bez zbytečných bariér.