02. 03. 1458

Den, kdy byl českým králem zvolen Jiří z Poděbrad

Jiří z Kunštátu a Poděbrad (1420-1471) je poněkud neprávem opomíjený při výčtu největších postav naší historie. Jako jediný v našich dějinách se totiž stal králem, aniž by patřil k jakékoliv královské dynastii (byl z tzv. „prostředního lidu“) či aniž by byl v jakémkoliv příbuzenském svazku s předešlým panovníkem – což byla dvě pravidla, kterými se volba panovníka vždy řídila. Využil příhodné situace, kdy předešlý král Ladislav Pohrobek záhy zemřel v 17 letech a v jeho soustátí (České země + Uhry) byli nejmocnějšími muži dosavadní správcové – Jiří z Poděbrad pro České země a Matyáš Korvín pro Uhry. Korvín (mimochodem Jiříkův zeť – vzal si za ženu Jiříkovu dceru Kateřinu), který byl také prostý šlechtic bez královské krve, na začátku roku 1458 dosáhl zvolení uherským králem. To nemělo ve středoevropských dějinách obdoby a Jiří z Poděbrad to o pár týdnů později při své „předvolební kampani“ neopomněl zdůrazňovat („když to šlo v Uhrách, proč by to nešlo u nás“). Z Korvína se ale na stará kolena stal Jiříkův úhlavní nepřítel (Kateřina totiž zemřela už ve 14 letech při porodu) a nakonec ho téměř připravil o český trůn.


Autor: Martin Krušina
Střih: Martin Šašek 
Dramaturg: Pavel Zuna
Produkce: Lucie Dřízhalová
Šéfproducent: Lukáš Záhoř

Nejnovější videa na MALL.TV

Sledujte MALL.TV na všech zařízeních

Životy slavných a další oblíbené pořady MALL.TV, můžete sledovat pohodlně v mobilu, ve své Smart TV nebo na XBOXU! Stačí si jen vybrat.

App Store Google Play

MALL.TV lze sledovat na všech těchto platformách a zařízeních:

Apple TV PC Tablet Mobil Internet XBOX Smart TV
mobilní aplikace

Životy slavných je neziskový projekt, který využívá volné dostupnosti společné práce autorů a uspořádává výsledky jejich úsilí na jednom místě tak, aby nejlépe posloužilo svému úmyslu - výuce v českých školách a bylo k dispozici učitelům a učitelkám bez zbytečných bariér.