21. 03. 1963

Den, kdy byla uzavřena věznice Alcatraz

Slavná věznice byla Alcatraz byla otevřena v letech 1934 až 1963. Za těchto 29 let se 36 mužů (včetně dvou, kteří se o útěk pokusili dvakrát) pokusilo o 14 samostatných pokusů o útěk. Z těchto pokusů bylo 23 vězňů chyceno, 6 zastřeleno během jejich útěku a 4 utonuli. Trojici Morris-Anglin-Anglin, o které je podstatná část naší reportáže, se zřejmě podařilo dostat na pevninu a přežít. Podle nejrozšířenější teorie měli mít štěstí v době útěku: Mořské proudy kolem půlnoci na 12. 6.1962 byly výjimečně nasměrované k patě mostu Golden Gate. V roce 2015 v dokumentu kanálu History Channel ale rodina bratrů Anglinových naznačila, že mohlo jít i o zcela jiný způsob překonání zrádných proudů. Svůj člun sešitý z gumových pláštěnek prý měli zaháknout za poslední trajekt, který jel na pevninu (v 0:05), pomocí 35 metrů dlouhého kabelu, který se opravdu ve věznici v té době postrádal. Zhruba v polovině cesty se trojice z vleku měla vyháknout a nechat se proudy zanést o pár kilometrů dále, kde na ně čekala loď s komplici. Variantu s komplici i jisté neznámé lodi, která tu noc křižovala záliv, policie vyšetřovala, ale nakonec ji opustila.

Sledujte nejdůležitější okamžiky historie na Twitteru ZDE.

OHODNOŤTE TENTO POŘAD NA ČSFD ZDE.

Autor: Martin Krušina
Střih: Martin Šašek
Dramaturg: Pavel Zuna
Produkce: Lucie Dřízhalová
Šéfproducent: Lukáš Záhoř

Nejnovější videa na MALL.TV

Sledujte MALL.TV na všech zařízeních

Životy slavných a další oblíbené pořady MALL.TV, můžete sledovat pohodlně v mobilu, ve své Smart TV nebo na XBOXU! Stačí si jen vybrat.

App Store Google Play

MALL.TV lze sledovat na všech těchto platformách a zařízeních:

Apple TV PC Tablet Mobil Internet XBOX Smart TV
mobilní aplikace

Životy slavných je neziskový projekt, který využívá volné dostupnosti společné práce autorů a uspořádává výsledky jejich úsilí na jednom místě tak, aby nejlépe posloužilo svému úmyslu - výuce v českých školách a bylo k dispozici učitelům a učitelkám bez zbytečných bariér.