02. 07. 1917

Den bitvy u Zborova

Zborovská bitva byla jen drobnou epizodou 1. světové války, přesto měla zcela zásadní morální a politický význam pro vznik samostatného Československa. Statistiky: legionářů na straně Ruska se zúčastnilo zhruba 3 500 (velení bylo ruské – naší jednotce velel Vjačeslav Trojanov) a stáli proti přesile – v rakousko-uherských zákopech bylo cca 5 500 vojáků a byli také mnohem lépe vybaveni a secvičeni. Z nich bylo odhadem 70 procent Čechů. Nejtěžší boje probíhaly o opevněné návrší zvané Mogila (bráněné maďarskými vojáky), kde také padlo nejvíc legionářů. Celkové ztráty čs. legionářské brigády byly nemalé: zemřelo 185 vojáků a asi 800 jich bylo zraněno. Na druhé straně se jim podařil husarský kousek, když zajali zhruba 3 300 rakousko-uherských vojáků – tzn. skoro 2/3 nepřátel. 
V pořadu byly použity:
materiály Vojenského historického ústavu http://www.vhu.cz/
záběry z dokumentu Petra Nikolaeva Mise Zborov (produkce http://www.flying-revue.cz)
ukázky z filmu Zborov (ČSR 1938, režie J.A. Holman, J. Slavíček, Národní filmový archiv  http://nfa.cz/)
ukázky ze seriálu České televize Naše velká válka, 9. díl, Zborov: Zrození armády (2014) http://www.ceskatelevize.cz/porady/10877203125-nase-velka-valka/ 
a materiály fotobanky PROFIMEDIA.


Autor: Martin Krušina
Střih: Jirka Novák
Dramaturg: Pavel Zuna
Produkce: Lucie Dřízhalová
Šéfproducent: Lukáš Záhoř

Nejnovější videa na MALL.TV

Sledujte MALL.TV na všech zařízeních

Životy slavných a další oblíbené pořady MALL.TV, můžete sledovat pohodlně v mobilu, ve své Smart TV nebo na XBOXU! Stačí si jen vybrat.

App Store Google Play

MALL.TV lze sledovat na všech těchto platformách a zařízeních:

Apple TV PC Tablet Mobil Internet XBOX Smart TV
mobilní aplikace

Životy slavných je neziskový projekt, který využívá volné dostupnosti společné práce autorů a uspořádává výsledky jejich úsilí na jednom místě tak, aby nejlépe posloužilo svému úmyslu - výuce v českých školách a bylo k dispozici učitelům a učitelkám bez zbytečných bariér.