24. 06. 1509

Den, kdy byl korunován Jindřich VIII.

Pár slov o Anglikánské církvi (Church of England), kterou Jindřich VIII. založil. V době jeho smrti se věroukou de facto stále jednalo o katolickou církev s jediným (podstatným) rozdílem, že v jejím čele nebyl papež, ale král. Až v pozdějších desetiletích došlo k “protestantizaci” církve, která v poslední době vyvrcholila tím, že za kněze mohou být vysvěceny i ženy a homosexuálové (od 1992). V současné době se k anglikánům hlásí zhruba 40% obyvatel Velké Británie a jejich počet stále klesá. Důvodem je sekularizace společnosti, ale i rozkol v církvi po schválení svěcení žen a homosexuálů (konzervativnější členové přecházejí k římskokatolické církvi).  


Autor: Martin Krušina
Střih: Lucie Douchová
Dramaturg: Pavel Zuna
Produkce: Lucie Dřízhalová
Šéfproducent: Lukáš Záhoř

Nejnovější videa na MALL.TV

Sledujte MALL.TV na všech zařízeních

Životy slavných a další oblíbené pořady MALL.TV, můžete sledovat pohodlně v mobilu, ve své Smart TV nebo na XBOXU! Stačí si jen vybrat.

App Store Google Play

MALL.TV lze sledovat na všech těchto platformách a zařízeních:

Apple TV PC Tablet Mobil Internet XBOX Smart TV
mobilní aplikace

Životy slavných je neziskový projekt, který využívá volné dostupnosti společné práce autorů a uspořádává výsledky jejich úsilí na jednom místě tak, aby nejlépe posloužilo svému úmyslu - výuce v českých školách a bylo k dispozici učitelům a učitelkám bez zbytečných bariér.