18. 02. 1929

Den, kdy byly poprvé vyhlášeny ceny Oscar

Oficiální název ceny je Cena Akademie za zásluhy, označení Oscar je přezdívka sošky, která se vžila až na konci 30. let. Proč zrovna Oscar, není zcela jasné – podle jedné verze tehdy knihovnice Akademie Margaret Herricková při spatření sošky zvolala „vypadá úplně jako strýček Oscar!“. Složení Akademie je kvůli možnosti korupce tajné, ví se jen, že akademiků je zhruba 6 tisíc a jsou rozděleni do 15 skupin podle profesí (režiséři, herci, producenti, zvukaři, maskéři atd.). Členové těchto skupin hlasují pouze ve své kategorii (tzn. režiséři volí cenu za nejlepší režii), jen cenu za nejlepší film volí všichni akademici dohromady. Není pravda, že akademikem se automaticky stává každý držitel Oscara, jen tito lidé mají (stejně jako ti s nominací) velkou pravděpodobnost, že budou osloveni.

Autor: Martin Krušina, střih: Jiří Novák a Vladimír Šimek

Nejnovější videa na MALL.TV

Sledujte MALL.TV na všech zařízeních

Životy slavných a další oblíbené pořady MALL.TV, můžete sledovat pohodlně v mobilu, ve své Smart TV nebo na XBOXU! Stačí si jen vybrat.

App Store Google Play

MALL.TV lze sledovat na všech těchto platformách a zařízeních:

Apple TV PC Tablet Mobil Internet XBOX Smart TV
mobilní aplikace

Životy slavných je neziskový projekt, který využívá volné dostupnosti společné práce autorů a uspořádává výsledky jejich úsilí na jednom místě tak, aby nejlépe posloužilo svému úmyslu - výuce v českých školách a bylo k dispozici učitelům a učitelkám bez zbytečných bariér.