21. 02. 1916

Den, kdy začala bitva u Verdunu

Počty mužů, kteří se na obou stranách zúčastnili bitvy u Verdunu, jsou astronomické. Ve francouzské uniformě tu bojovalo 1 140 000 vojáků, na německé straně to byl milion a čtvrt mužů. Také počty mrtvých a zraněných jsou ohromující. Na francouzské straně to bylo 315 – 542 tisíc, u Němců 281 – 434 tisíc. Celkem tedy až 975 000 mrtvých nebo raněných. Některé jiné zdroje dokonce odhadují, že jen mrtvých bylo kolem milionu…

Stejně hrůzné jako počty obětí byly podmínky, které museli vojáci u Verdunu snášet. Život v zákopech plný zimy, hladu, nemocí, únavy a smutku po mrtvých nebo zmrzačených kamarádech byl spíš čekáním na smrt … nebo na zázrak. Většina z těch, kteří přežili, si fyzické nebo  duševní následky nesla po celý zbytek života.

Autor: Pavel Zuna
Střih: Vláďa Šimek
Produkce: Zdenka Weisová
Dramaturg: Pavel Zuna
Šéfproducent: Lukáš Záhoř

Nejnovější videa na MALL.TV

Sledujte MALL.TV na všech zařízeních

Životy slavných a další oblíbené pořady MALL.TV, můžete sledovat pohodlně v mobilu, ve své Smart TV nebo na XBOXU! Stačí si jen vybrat.

App Store Google Play

MALL.TV lze sledovat na všech těchto platformách a zařízeních:

Apple TV PC Tablet Mobil Internet XBOX Smart TV
mobilní aplikace

Životy slavných je neziskový projekt, který využívá volné dostupnosti společné práce autorů a uspořádává výsledky jejich úsilí na jednom místě tak, aby nejlépe posloužilo svému úmyslu - výuce v českých školách a bylo k dispozici učitelům a učitelkám bez zbytečných bariér.