06. 04. 1896

Den, kdy začala první novodobá olympiáda

Medailová bilance 1.OH v Athénách (čísla označují počet prvních, druhých a třetích míst, v závorce je počet sportovců z dané země, kteří v Athénách startovali):

1. USA 11-7-2 (14)
2. Řecko 10-17-19 (169)
3. Německo 6-5-2 (19)
4. Francie 5-4-2 (13)
5. Velká Británie 2-3-2 (10)
6. Maďarsko 2-1-3 (7)
7. Rakousko 2-1-2 (3)
8. Austrálie 2-0-0 (1)
9. Dánsko 1-2-3 (3)
10. Švýcarsko 1-2-0 (3)

Z Čechů nestartoval v Athénách žádný sportovec, olympiády se však zúčastnil dr. Jiří Stanislav Guth-Jarkovský, který byl členem Mezinárodního olympijského výboru. Z Athén se vrátil nadšený a okamžitě zahájil přípravu na účast české delegace na II. olympiádě v Paříži v roce 1900. Té se zúčastnilo celkem sedm českých sportovců, kteří přivezli do Prahy tři medaile. František Janda-Suk byl druhý v hodu diskem a Hedwiga Rosenbaumová získala bronzové medaile v tenise za dvouhru a smíšenou čtyřhru. Zajímavé je, že k olympijské medaili z dvouhry jí stačilo odehrát jediný zápas, který prohrála drtivě 1:6, 1:6. První kolo se totiž nekonalo, ve čtvrtfinále měla volný los, semifinále prohrála s výše zmíněným výsledkem a o třetí místo se opět nehrálo…

„Důležité v životě není zvítězit, ale dobře bojovat.“
Pierre de Coubertin

Sledujte nejdůležitější okamžiky historie na Twitteru ZDE.

OHODNOŤTE TENTO POŘAD NA ČSFD ZDE.

Autor a dramaturg: Pavel Zuna
Střih: Vláďa
Šimek
Šéfproducent: Lukáš Záhoř


Nejnovější videa na MALL.TV

Sledujte MALL.TV na všech zařízeních

Životy slavných a další oblíbené pořady MALL.TV, můžete sledovat pohodlně v mobilu, ve své Smart TV nebo na XBOXU! Stačí si jen vybrat.

App Store Google Play

MALL.TV lze sledovat na všech těchto platformách a zařízeních:

Apple TV PC Tablet Mobil Internet XBOX Smart TV
mobilní aplikace

Životy slavných je neziskový projekt, který využívá volné dostupnosti společné práce autorů a uspořádává výsledky jejich úsilí na jednom místě tak, aby nejlépe posloužilo svému úmyslu - výuce v českých školách a bylo k dispozici učitelům a učitelkám bez zbytečných bariér.