03. 06. 1942

Den, kdy začala bitva u Midway

Podívejte se, jak probíhaly další významné bitvy 2. světové války mezi Japonci a Američany: Útok na Pearl Harbor  (1941), Největší námořní bitva v dějinách (1944) nebo Bitva o Iwodžimu (1945).

Válka v Tichomoří, jejíž součástí byla právě i bitva u Midway, začala 7. července 1937 druhou čínsko-japonskou válkou, rozrostla se 7. prosince 1941 japonským útokem na Pearl Harbor a skončila japonskou kapitulací 2. září roku 1945. Byl to ozbrojený konflikt, který přímo zasáhl 3 kontinenty (Asie, Severní Amerika a Austrálie) a 2 oceány (Tichý a Indický). Bitva u Midway znamenala pro japonské vojsko zkázu. Kromě 3 057 vojáků přišli Japonci také o značnou část bojové techniky. Na dně Tichého oceánu skončily 4 letadlové lodě, 1 těžký křižník, 248 letadel a 8 hydroplánů. Oproti tomu Američané ztratili 307 vojáků, odepsat pak museli 1 letadlovou loď, 1 torpédoborec a asi 150 letadel.

Autor: Jakub Klingohr
Střih: Jirka Novák
Dramaturg: Pavel Zuna
Produkce: Lucie Dřízhalová
Šéfproducent: Lukáš Záhoř


Nejnovější videa na MALL.TV

Sledujte MALL.TV na všech zařízeních

Životy slavných a další oblíbené pořady MALL.TV, můžete sledovat pohodlně v mobilu, ve své Smart TV nebo na XBOXU! Stačí si jen vybrat.

App Store Google Play

MALL.TV lze sledovat na všech těchto platformách a zařízeních:

Apple TV PC Tablet Mobil Internet XBOX Smart TV
mobilní aplikace

Životy slavných je neziskový projekt, který využívá volné dostupnosti společné práce autorů a uspořádává výsledky jejich úsilí na jednom místě tak, aby nejlépe posloužilo svému úmyslu - výuce v českých školách a bylo k dispozici učitelům a učitelkám bez zbytečných bariér.