14. 07. 1960

Den, kdy Jane Goodallová zahájila svůj výzkum šimpanzů

Jane Goodallová založila v roce 1977 vlastní ústav pro pozorování a ochranu života zvířat ve volné přírodě s názvem Jane Goodall Institute. Dnes tato instituce působí ve více než stovce zemí.
Samotná Jane Goodallová je kromě své vědecké činnosti také významnou aktivistkou – a to nejen v otázkách životního prostředí, ale i v oblasti pokusů na zvířatech (včetně těch pro medicinské účely) a chovu domácích zvířat. Tvrdí, že zvířata jsou často chovaná a zabíjená otřesným způsobem, ačkoliv jsou „daleko inteligentnější, než si vůbec umíme představit“. Ona sama je zapřisáhlá vegetariánka známá výrokem: „Tisíce lidí, kteří prohlašují, že milují zvířata, usedají dvakrát denně ke stolu a pojídají části živých tvorů, s nimiž se zachází s minimální úctou a laskavostí. Jediné, oč jde, je, aby poskytla více masa“.

Zajímavost: Podle knihy další z „Trimates“, Dian Fosseyové (zkoumající gorily a zavražděné v roce 1985), byl v roce 1988 natočen slavný hollywoodský film Gorily v mlze.

Sledujte nejdůležitější okamžiky historie na Twitteru ZDE.

OHODNOŤTE TENTO POŘAD NA ČSFD ZDE.

Autor: Pavel Zuna
Střih: Vladimír Šimek
Dramaturg: Pavel Zuna
Produkce: Lucie Dřízhalová
Šéfproducent: Lukáš Záhoř

Nejnovější videa na MALL.TV

Sledujte MALL.TV na všech zařízeních

Životy slavných a další oblíbené pořady MALL.TV, můžete sledovat pohodlně v mobilu, ve své Smart TV nebo na XBOXU! Stačí si jen vybrat.

App Store Google Play

MALL.TV lze sledovat na všech těchto platformách a zařízeních:

Apple TV PC Tablet Mobil Internet XBOX Smart TV
mobilní aplikace

Životy slavných je neziskový projekt, který využívá volné dostupnosti společné práce autorů a uspořádává výsledky jejich úsilí na jednom místě tak, aby nejlépe posloužilo svému úmyslu - výuce v českých školách a bylo k dispozici učitelům a učitelkám bez zbytečných bariér.