20. 01. 1942

Den konference ve Wannsee

Z konference ve Wannsee Adolf Eichmann pořídil oficiální zápis, který nechal vyhotovit ve 30 kopiích. Rozeslal je po dvou každému z 15 účastníků schůzky s pokynem, že o nich nesmí vědět nikdo kromě nich a jejich nadřízených. Vzhledem k tomu, že se jednalo o špičky svých úřadů, tak o samotné existenci jednání vědělo v Třetí říši pouze několik desítek osob. Ke konci války také byly před postupujícími spojeneckými vojsky zničeny všechny, až na jednu. V roce 1947 Američané nalezli v archivu ministerstva zahraničí kopii číslo 13 podtajemníka ministra Martina Luthera. Do té doby spojenci pochopitelně netušili, že holocaust byl prováděn na základě nějakého oficiálního rozhodnutí. Už bylo tedy pozdě, aby se dokument stal důkazním materiálem při hlavním Norimberském procesu s nacistickými zločinci (ten se konal 1945-46), ale byl využit v tzv. Následných norimberských procesech (1946-49) , kde už ovšem vůle Američanů tvrdě trestat bývalé nacisty poněkud opadla. Z účastníků konference se tak někteří dožili požehnaného věku a zemřeli až v 80. letech (Hofmann, Klopfer, Leibbrandt). 

 

Seznam účastníků konference zde: 

 Sledujte nejdůležitější okamžiky historie na Twitteru ZDE.

OHODNOŤTE TENTO POŘAD NA ČSFD ZDE.

Autor: Pavel Zuna
Střih: Vladimír Šimek 
Dramaturg: Pavel Zuna
Produkce: Lucie Dřízhalová
Šéfproducent: Lukáš Záhoř

Nejnovější videa na MALL.TV

Sledujte MALL.TV na všech zařízeních

Životy slavných a další oblíbené pořady MALL.TV, můžete sledovat pohodlně v mobilu, ve své Smart TV nebo na XBOXU! Stačí si jen vybrat.

App Store Google Play

MALL.TV lze sledovat na všech těchto platformách a zařízeních:

Apple TV PC Tablet Mobil Internet XBOX Smart TV
mobilní aplikace

Životy slavných je neziskový projekt, který využívá volné dostupnosti společné práce autorů a uspořádává výsledky jejich úsilí na jednom místě tak, aby nejlépe posloužilo svému úmyslu - výuce v českých školách a bylo k dispozici učitelům a učitelkám bez zbytečných bariér.