20. 10. 1740

Den začátku vlády Marie Terezie

Marie Terezie, jediná žena na českém trůně, měla k českým zemím rezervovaný, nedůvěřivý vztah (o Svatováclavské královské koruně třeba prohlásila, že “vypadá jako klaunovská čepice”). Mohla za to situace ze začátku její vlády, kdy české země obsadila bavorsko-francouzská vojska a české stavy z většiny uznaly na svém trůně jako vzdorokrále Karla Albrechta Bavorského (vládl by jako Karel III.). Ještě mnohem hůře zacházela s židovským obyvatelstvem (říká se, že byla nejvíc antisemitskou vládkyní své doby). To také obvinila z kolaborace s bavorským vládcem a které muselo roku 1744 zcela opustit Prahu a posléze i Čechy. Kvůli hroutící se ekonomice byl ale Židům o čtyři roky později povolen návrat. V roce 1758 Marie Terezie ještě přikázala Židům nosit zvláštní označení, což zrušil až Josef II. v roce 1781.


Autor: Martin Krušina
Střih: Jirka Novák
Dramaturg: Pavel Zuna
Produkce: Lucie Dřízhalová
Šéfproducent: Lukáš Záhoř

© 2017 Seznam.cz, a. s.

Nejnovější videa na MALL.TV

Sledujte MALL.TV na všech zařízeních

Životy slavných a další oblíbené pořady MALL.TV, můžete sledovat pohodlně v mobilu, ve své Smart TV nebo na XBOXU! Stačí si jen vybrat.

App Store Google Play

MALL.TV lze sledovat na všech těchto platformách a zařízeních:

Apple TV PC Tablet Mobil Internet XBOX Smart TV
mobilní aplikace

Životy slavných je neziskový projekt, který využívá volné dostupnosti společné práce autorů a uspořádává výsledky jejich úsilí na jednom místě tak, aby nejlépe posloužilo svému úmyslu - výuce v českých školách a bylo k dispozici učitelům a učitelkám bez zbytečných bariér.