14. 02. 1933

Den atentátu na Antonína Čermáka

“Jsem rád, že jsem to byl já, a ne vy.” To je slavná věta, kterou měl údajně chicagský starosta Antonín Čermák říci F. D. Rooseveltovi, když ho po atentátu čerstvě zvolený americký prezident ve svém autě převážel do nemocnice. Podle historiků bohužel nejspíš nebude pravdivá, protože ji nepotvrdili žádní svědci, naopak sám Roosevelt vzpomínal, že Čermák byl v bezvědomí a on sám mu ani “nemohl nahmatat puls”.

Jinak v Chicagu dnes českého rodáka, který měl i za manželku rodilou Češku (švadlenu od Sušice), připomíná název jedné hlavní třídy (Cermak Road), název stanice metra (Cermak-Chinatown Station) a dvě pamětní desky. Dnes už česká stopa v Chicagu není zdaleka tak horká jako v první polovině 20. století. Ve třetím největším americkém městě se většina Čechů už dávno asimilovala nebo se přestěhovala jinam. Například v chicagské čtvrti Pilsen (Plzeň), která bývala epicentrem českého živlu, se kompletně vyměnilo obyvatelstvo a dnes tam žijí z 85 % Hispánci.

Autor: Martin Krušina
Střih: Lucie Douchová
Dramaturg: Pavel Zuna
Produkce: Lucie Dřízhalová
Šéfproducent: Lukáš Záhoř


 

Nejnovější videa na MALL.TV

Sledujte MALL.TV na všech zařízeních

Životy slavných a další oblíbené pořady MALL.TV, můžete sledovat pohodlně v mobilu, ve své Smart TV nebo na XBOXU! Stačí si jen vybrat.

App Store Google Play

MALL.TV lze sledovat na všech těchto platformách a zařízeních:

Apple TV PC Tablet Mobil Internet XBOX Smart TV
mobilní aplikace

Životy slavných je neziskový projekt, který využívá volné dostupnosti společné práce autorů a uspořádává výsledky jejich úsilí na jednom místě tak, aby nejlépe posloužilo svému úmyslu - výuce v českých školách a bylo k dispozici učitelům a učitelkám bez zbytečných bariér.