09. 11. 1989

Den, kdy padla Berlínská zeď

Zeď oddělující Západní a Východní Berlín byla jedním z největších paradoxů Studené války. Nikde jinde „Železná opona“ nebyla tak hmatatelná. Zatímco komunisté z NDR se snažili světu namluvit, že ji staví kvůli „zastavení infiltrace imperialistických agentů“, všichni věděli, že bez její stavby by asi ve Východním Německu skoro nikdo nezůstal. Do jejího postavení v roce 1961 totiž na Západ uprchla téměř celá východoněmecká inteligence a začal být ohrožen samotný chod státu. Žít v rozděleném městě muselo být hrozné. Zvlášť, když jste ze dne na den ztratili možnost vídat své blízké nebo chodit do práce, a to jen proto, že se zničehonic ocitla na druhé straně zdi. Proto také tolik pokusů o útěk a tolik mrtvých, kterým se to nepodařilo (zhruba 200). Není divu, že den pádu této zdi se v Německu slaví jako státní svátek.

Autor: Martin Krušina, střih: Jiří Novák

Nejnovější videa na MALL.TV

Sledujte MALL.TV na všech zařízeních

Životy slavných a další oblíbené pořady MALL.TV, můžete sledovat pohodlně v mobilu, ve své Smart TV nebo na XBOXU! Stačí si jen vybrat.

App Store Google Play

MALL.TV lze sledovat na všech těchto platformách a zařízeních:

Apple TV PC Tablet Mobil Internet XBOX Smart TV
mobilní aplikace

Životy slavných je neziskový projekt, který využívá volné dostupnosti společné práce autorů a uspořádává výsledky jejich úsilí na jednom místě tak, aby nejlépe posloužilo svému úmyslu - výuce v českých školách a bylo k dispozici učitelům a učitelkám bez zbytečných bariér.