02. 04. 1972

Den návratu Charlieho Chaplina do USA

Charlie Chaplin měl neuvěřitelný osud, což dokládá i jeho bilance na předávání Oscarů. Jeden z nejslavnějších filmařů všech dob za svou více než padesátiletou kariéru získal pouhé 3 Oscary, a z nich pouze jediného v době své největší tvůrčí slávy. Hned na prvním předávání Oscarů v roce 1929 byl se svým filmem Cirkus nominovaný ve všech hlavních kategoriích (herec v hlavní roli, scénář, režie, nejlepší film), ale čerstvě stvořená Akademie rozhodla, že by bylo hloupé, aby jeden film sesbíral téměř všechny ceny. A tak Chaplinovi udělila pouze jednoho čestného – jakéhosi “souhrnného” – Oscara. Na dalšího si pak bude muset počkat (prý i kvůli všeobecné neoblíbenosti v Hollywoodu) dalších 43 let. V roce 1972 totiž na stará kolena dostane Oscara za celoživotní dílo (o čemž je naše reportáž). Za další rok pak poněkud překvapivě získá ještě jednu cenu: za nejlepší hudbu ke svému 20 let starému filmu Ve světle ramp. Ten byl totiž v USA kvůli Chaplinově jménu na černé listině a poprvé se promítal až tento rok.    

Sledujte nejdůležitější okamžiky historie na Twitteru.

OHODNOŤTE TENTO POŘAD NA ČSFD.

Autor: Martin Krušina
Střih: Lucie Douchová
Dramaturg: Pavel Zuna
Produkce: Lucie Dřízhalová
Šéfproducent: Lukáš Záhoř

Nejnovější videa na MALL.TV

Sledujte MALL.TV na všech zařízeních

Životy slavných a další oblíbené pořady MALL.TV, můžete sledovat pohodlně v mobilu, ve své Smart TV nebo na XBOXU! Stačí si jen vybrat.

App Store Google Play

MALL.TV lze sledovat na všech těchto platformách a zařízeních:

Apple TV PC Tablet Mobil Internet XBOX Smart TV
mobilní aplikace

Životy slavných je neziskový projekt, který využívá volné dostupnosti společné práce autorů a uspořádává výsledky jejich úsilí na jednom místě tak, aby nejlépe posloužilo svému úmyslu - výuce v českých školách a bylo k dispozici učitelům a učitelkám bez zbytečných bariér.