10. 03. 1959

Den povstání v Tibetu

10. březen je den, kdy se na budovách po celém světě objevují tibetské vlajky. Následující reportáž vysvětluje souvislosti… Zajímavost: klíčovou roli v příběhu hraje osoba 14. dalajlámy. Když mu byly dva roky, byl na základě zjevení úřadujícího regenta rozpoznán jako převtělení předchozího dalajlámy. Chlapeček z chudých venkovských poměrů byl podroben sérii testů, při níž například neomylně určil předměty náležící svému předchůdci. Na základě toho byl slavnostně převezen do Lhasy, kde začalo jeho mnišské vzdělávání. V roce 1950, v patnácti letech, se na prosbu svého lidu a tváří v tvář čínské okupaci naplno ujal úlohy světského i duchovního vůdce.

Autor: Pavel Zuna, střih: Jiří Novák

Nejnovější videa na MALL.TV

Sledujte MALL.TV na všech zařízeních

Životy slavných a další oblíbené pořady MALL.TV, můžete sledovat pohodlně v mobilu, ve své Smart TV nebo na XBOXU! Stačí si jen vybrat.

App Store Google Play

MALL.TV lze sledovat na všech těchto platformách a zařízeních:

Apple TV PC Tablet Mobil Internet XBOX Smart TV
mobilní aplikace

Životy slavných je neziskový projekt, který využívá volné dostupnosti společné práce autorů a uspořádává výsledky jejich úsilí na jednom místě tak, aby nejlépe posloužilo svému úmyslu - výuce v českých školách a bylo k dispozici učitelům a učitelkám bez zbytečných bariér.