08. 11. 1620

Den bitvy na Bílé hoře

Bitva na Bílé hoře se postupem času stala národním mementem, prohrou českého národa s Němci. Tato interpretace je však nepřesná. Šlo v podstatě o občanskou válku mezi protestanty a katolíky, a tak mezi poražené musíme počítat české protestanty, naopak čeští katolíci (kterých také nebylo málo, zejména na Moravě) brali Bílou horu jako světlý okamžik našich dějin. Také národnostní poměřování s Němci je nepřesné, vždyť „české“ stavy vedl do války německý král, většina velitelů byli německy mluvící šlechtici, žoldnéři bojující na české straně byli z nemalé části Němci a nakonec ze 27 „českých pánů“ popravených na Staroměstském náměstí byla skoro polovina také Němci. 
Na druhou stranu je třeba říct, že pobělohorská doba na české země dopadla těžce. Podle Obnoveného zřízení zemského (jakási nová ústava země) nastoupil absolutismus a byla zrušena náboženská svoboda. Když pomineme Židy, všichni ostatní obyvatelé českých zemí museli být jen katolického vyznání (panstvo smělo volit mezi přestoupením ke katolictví a exilem, poddaní museli přestoupit tak jako tak, po dobrém nebo po zlém). Exil tedy volily bohatší a vyšší vrstvy, český národ tak přišel o velkou část svých elit. Habsburská centralizace také s sebou nesla postupné omezování češtiny. Hlavní body Obnoveného zřízení zemského platily až do roku 1848.        

 
Statistika bitvy na Bílé Hoře:

Katolické síly:

Svatá říše římská

– španělští a valonští spojenci

– polští kozáci

Katolická liga

velitelé:

Karel Buquoy

Maxmilián I. Bavorský

Jan Tserclaes Tilly

Maxmilián z Lichtenštejna

Velikost vojska:

28 000 tisíc mužů

Ztráty:

300–2000 mrtvých

Stavovské síly:

Stavovské povstání

– uherští a hornorakouští žoldnéři

Velitelé:

Kristián I. Anhaltský

Jindřich Matyáš Thurn

Jiří Fridrich Hohenlohe

Jindřich Šlik

Kristián mladší Anhaltský

Velikost vojska: 

20 000 mužů

Ztráty:

1300-9000(?) mrtvých

pravděpodobně 5000

Zdroj: Wikipedia.org

Sledujte nejdůležitější okamžiky historie na Twitteru ZDE.

OHODNOŤTE TENTO POŘAD NA ČSFD ZDE.

Autor: Martin Krušina
Střih: Jirka Novák
Dramaturg: Pavel Zuna
Produkce: Zdenka Weisová
Šéfproducent: Lukáš Záhoř

 

Nejnovější videa na MALL.TV

Sledujte MALL.TV na všech zařízeních

Životy slavných a další oblíbené pořady MALL.TV, můžete sledovat pohodlně v mobilu, ve své Smart TV nebo na XBOXU! Stačí si jen vybrat.

App Store Google Play

MALL.TV lze sledovat na všech těchto platformách a zařízeních:

Apple TV PC Tablet Mobil Internet XBOX Smart TV
mobilní aplikace

Životy slavných je neziskový projekt, který využívá volné dostupnosti společné práce autorů a uspořádává výsledky jejich úsilí na jednom místě tak, aby nejlépe posloužilo svému úmyslu - výuce v českých školách a bylo k dispozici učitelům a učitelkám bez zbytečných bariér.