14. 04. 1865

Den atentátu na Abrahama Lincolna

Abraham Lincoln byl první americký prezident, který byl zavražděn během výkonu funkce. Po něm budou následovat ještě další tři.

James A. Garfield (1881) Zastřelil ho na nádraží ve Washingtonu kolega z republikánské strany Charles J. Guiteau, prý kvůli zklamání, že nebyl jmenován velvyslancem ve Francii. Garfield jedenáct týdnů bojoval o život a patrně by přežil, kdyby se lékařům podařilo nalézt v jeho těle zatoulanou kulku. Alexander Graham Bell dokonce jen kvůli této situaci sestrojil detektor kovů, který však na Garfieldovo tělo (kvůli železnému rámu postele) nefungoval. Jinde se přístroj ukázal jako plně funkční. Prezident nakonec zemřel na infekci v ráně, protože lékaři mu v těle stále hledali ztracenou kulku pomocí špatně (nebo vůbec) vydezinfikovaných nástrojů. Vrah Guiteau, u kterého byla mezitím objevena psychická bipolární porucha, byl oběšen o pár měsíců později.

William McKinley (1901) Zastřelen z bezprostřední blízkosti na výstavě v Buffalu. Vrahem byl anarchista polsko-maďarského původu Leon Czolgosz, který na prezidenta vypálil dvě kulky – první se odrazila od knoflíku nebo jiného kovového předmětu v prezidentově kapse, druhá ale zasáhla žaludek. Prezident zemřel o osm dní později. Vrah, který byl zatčen na místě a brutálně zbit (málem se nedožil soudu), byl popraven na elektrickém křesle.

John F. Kennedy (1963) Zastřelen v otevřeném voze během přehlídky v Dallasu. Jediná z prezidentů, který zemřel na místě atentátu. Vrahem byl podle obžaloby zaměstnanec knihovny Lee Harvey Oswald, ten však byl o pouhé dva dny sám zavražděn Jackem Rubym, který tvrdil, že chtěl pomstít Kennedyho smrt. Tento atentát dodnes obestírá nejvíc otazníků a konspiračních teorií. Všeobecně se předpokládá, že Oswald nejednal sám, ale byl součástí širšího spiknutí zorganizovaného mafií nebo tajnými službami.

Sledujte nejdůležitější okamžiky historie na Twitteru ZDE.

OHODNOŤTE TENTO POŘAD NA ČSFD ZDE.

Autor: Martin Krušina
Střih: Martin Šašek

Dramaturg: Pavel Zuna
Šéfproducent: Lukáš Záhoř


Nejnovější videa na MALL.TV

Sledujte MALL.TV na všech zařízeních

Životy slavných a další oblíbené pořady MALL.TV, můžete sledovat pohodlně v mobilu, ve své Smart TV nebo na XBOXU! Stačí si jen vybrat.

App Store Google Play

MALL.TV lze sledovat na všech těchto platformách a zařízeních:

Apple TV PC Tablet Mobil Internet XBOX Smart TV
mobilní aplikace

Životy slavných je neziskový projekt, který využívá volné dostupnosti společné práce autorů a uspořádává výsledky jejich úsilí na jednom místě tak, aby nejlépe posloužilo svému úmyslu - výuce v českých školách a bylo k dispozici učitelům a učitelkám bez zbytečných bariér.