24. 08. 79

Den zkázy Pompejí

Pár údajů ke zkáze Pompejí:
Přesný počet obětí pochopitelně není znám. Předpokládá se, že ve městě žilo až 20 000 lidí, mnohým se podařilo uprchnout, nalezeny byly ostatky asi 2 000 lidí (z nich 1 044 dnes má svůj sádrový odlitek), obětí ale jistě mohlo být mnohem více. Přes Pompeje se přehnaly celkem tři pyroklastické proudy – první o teplotě přes 150 °C, druhý přes 200 °C, třetí přes 250 °C – ten nejsilnější urazil vzdálenost 15 kilometrů od kráteru. Nadmořská výška Vesuvu se snížila o více než 600 metrů, navíc vyvržený materiál posunul pobřežní čáru, a tak se dnes antický přístav Pompeje nachází skoro 2 kilometry od pobřeží. Historikové v poslední době začali spekulovat i o datu události: někteří tvrdí, že místo 24. srpna se katastrofa odehrála spíš 24. října, kvůli tomu, že nacházejí stále více artefaktů z babího léta (například, že už bylo po vinobraní). A nakonec: zdaleka nešlo o nejsilnější ani nejtragičtější sopečný výbuch moderní doby. Nejvíc obětí má na svědomí výbuch islandské sopky Laki z roku 1783, který sice na Islandu zabil asi 1/4 obyvatel (přesně 9 350), ale v Evropě a v severní Africe způsobil hladomor, který připravil o život odhadem 5 milionů lidí (z toho 1 milion ve Francii). Nejsilnějším pak byl výbuch indonéské sopky Tambora z roku 1815, který vyvrhl do vzduchu 100× víc materiálu než Vesuv a zabil přes 70 000 lidí.

Autor: Martin Krušina
Střih: Jirka Novák
Dramaturg: Pavel Zuna
Produkce: Lucie Dřízhalová
Šéfproducent: Lukáš Záhoř

Nejnovější videa na MALL.TV

Sledujte MALL.TV na všech zařízeních

Životy slavných a další oblíbené pořady MALL.TV, můžete sledovat pohodlně v mobilu, ve své Smart TV nebo na XBOXU! Stačí si jen vybrat.

App Store Google Play

MALL.TV lze sledovat na všech těchto platformách a zařízeních:

Apple TV PC Tablet Mobil Internet XBOX Smart TV
mobilní aplikace

Životy slavných je neziskový projekt, který využívá volné dostupnosti společné práce autorů a uspořádává výsledky jejich úsilí na jednom místě tak, aby nejlépe posloužilo svému úmyslu - výuce v českých školách a bylo k dispozici učitelům a učitelkám bez zbytečných bariér.