08. 09. 1941

Den, kdy začala blokáda Leningradu

Zajímavý byl postoj Finů, kteří Leningrad blokovali ze severu. Na cestě k němu dobyli zpět území, která ztratili v Zimní válce se Sovětským svazem na přelomu let 1939-40. Jejich polní maršál Carl Gustaf Emil Mannerheim však nechtěl překročit starou finskou hranici, a tím pádem se podílet na útoku na Leningrad. I to zřejmě přispělo k rozhodnutí německého velení město nedobývat, ale vyhladovět.

Mannerheim později ve svých pamětech vysvětloval, že nechtěl, aby finská vojska přispěla k předpokládanému totálnímu zničení Leningradu. Jeho postoj vycházel mimo jiné z přesvědčení, že z aktivní obranné války, za níž svou misi považoval, by se nikdy neměla stát válka dobyvatelská.

OHODNOŤTE TENTO POŘAD NA ČSFD ZDE.

Autor a dramaturg: Pavel Zuna
Střih: Vláďa Šimek
Produkce: Zdenka Weisová
Šéfproducent: Lukáš Záhoř

Nejnovější videa na MALL.TV

Sledujte MALL.TV na všech zařízeních

Životy slavných a další oblíbené pořady MALL.TV, můžete sledovat pohodlně v mobilu, ve své Smart TV nebo na XBOXU! Stačí si jen vybrat.

App Store Google Play

MALL.TV lze sledovat na všech těchto platformách a zařízeních:

Apple TV PC Tablet Mobil Internet XBOX Smart TV
mobilní aplikace

Životy slavných je neziskový projekt, který využívá volné dostupnosti společné práce autorů a uspořádává výsledky jejich úsilí na jednom místě tak, aby nejlépe posloužilo svému úmyslu - výuce v českých školách a bylo k dispozici učitelům a učitelkám bez zbytečných bariér.