20. 08. 1940

Den atentátu na Lva Trockého

Pár slov o vrahovi Lva Trockého: Ramón Mercader byl španělský komunista, který na konci 30. let vstoupil do spolupráce se sovětskou tajnou službou NKVD. Přestěhoval se do Mexika a začal chodit s Trockého bývalou spolupracovnicí z Paříže. Spolu s ní začal docházet do Trockého domu, předstíral, že je novinář píšící levicové články, a nechával si je mentorovat od samotného Trockého. Nevzbudil tak žádné podezření. Při jedné ze svých návštěv – Trockij zrovna procházel jeho článek – zpoza kabátu vytáhl horolezecký cepín a zatnul ho své oběti do hlavy. Stráže ho pak zpacifikovaly a předaly mexickým úřadům. Mercader dostal 20 let vězení, které si odpykal, a pak se přestěhoval na Castrovu Kubu. Delší dobu strávil i v Sovětském svazu, kde dostal nejvyšší státní vyznamenání – Hrdina SSSR. Krátce pobýval i v Československu. Zemřel v roce 1978 na Kubě.

Sledujte nejdůležitější okamžiky historie na Twitteru ZDE.

OHODNOŤTE TENTO POŘAD NA ČSFD ZDE.

Autor: Martin Krušina
Střih: Jirka Novák

Dramaturg: Pavel Zuna
Produkce: Zdenka Weisová
Šéfproducent: Lukáš Záhoř


Nejnovější videa na MALL.TV

Sledujte MALL.TV na všech zařízeních

Životy slavných a další oblíbené pořady MALL.TV, můžete sledovat pohodlně v mobilu, ve své Smart TV nebo na XBOXU! Stačí si jen vybrat.

App Store Google Play

MALL.TV lze sledovat na všech těchto platformách a zařízeních:

Apple TV PC Tablet Mobil Internet XBOX Smart TV
mobilní aplikace

Životy slavných je neziskový projekt, který využívá volné dostupnosti společné práce autorů a uspořádává výsledky jejich úsilí na jednom místě tak, aby nejlépe posloužilo svému úmyslu - výuce v českých školách a bylo k dispozici učitelům a učitelkám bez zbytečných bariér.